Ładowanie…

Poznaj nas bliżej

Tworzymy unikalne przedszkole dla dzieci i z dziećmi.
zoBACZ KIM JESTEŚMY

Jak wybrać przedszkole dla swojego dziecka okiem psychologa.

Nie ma nic ważniejszego dla rodziców niż ich dzieci. Od urodzenia troszczymy się o ich zdrowie i prawidłowy rozwój. Chcemy by w dorosłości byli ludźmi szczęśliwymi więc w wychowanie wkładamy duży wysiłek. Przedszkole, do którego je posyłamy jest naszym partnerem w ich kształtowaniu, więc wybór odpowiedniej placówki to prawdziwe wyzwanie.

Jak podjąć odpowiednią decyzję? Co wziąć pod uwagę? Oto kilka moich rad.

  1. Jak uczą dzieci? Edukacja to kluczowa sprawa. Chcę, by dziecko w przedszkolu zapałało chęcią do odkrywania otaczającego je świata. W przedszkolu, naturalna ciekawość dzieci powinna być wykorzystywana do zajęć, które są oparte na doświadczaniu. Dobrze jest kiedy dzieci poznają kruchość lodu stając na zamarzniętej kałuży, odkrywają rechot żaby przy okazji spaceru nad staw, uczą się i gatunku drzewa mogąc dotknąć jego kory. Podręcznikom i zeszytom ćwiczeń w przedszkolu mówimy zdecydowane NIE!
  2. Jak pracują z emocjami? Rozwój emocjonalny dziecka jest często lekceważony w różnych placówkach. Kompetencje emocjonalne to umiejętności, które zostają z nami na całe życie. Ważne zatem by widzieć, czy w przedszkolu dziecko będzie mogło się zezłościć albo zasmucić, oraz czy nie będzie karane za trudne emocje. Ważnym aspektem będą metody kształtujące prawidłowe strategie radzenia sobie z emocjami. Chcemy by nasz maluch nie siedział na krześle lub w kącie za to, że nie umiał poradzić sobie ze swoimi emocjami, ale by dostał czas na uspokojenie się a potem miał możliwość rozmowy i refleksji. Nauczyciel powinien rozumieć, jak ważny jest czas na rozmowę o emocjach.
  3. Co będzie słyszało moje dziecko na swój temat? W wyborze przedszkola zwracam uwagę na to, jaki jest system komunikowania się z dziećmi. Chcę, żeby to, co usłyszy, nie było oceniające i waloryzujące. Nie chciałabym, by moje dziecko uzależniało swoją samoocenę od wyniku porównania z jego rówieśnikami. Cenię różnorodność, bo dzięki temu dzieci nabywają ogrom kompetencji społecznych poprzez ucznie się od siebie oraz wzajemną troskę o młodszych, słabszych. To piękne jeśli w jednej grupie mogą się spotkać dzieci w rożnym wieku, swoistym potencjale intelektualnym, unikalnym środowisku domowym, z innymi mocnymi stronami.
  4. Kim jest zespół pedagogiczny? Przed posłaniem dziecka do przedszkola chce poznać osoby, które będą mi towarzyszyć w jego wychowaniu. Najważniejszą rolę pełni wychowawca, który nadaję rytm dniom, swoim usposobieniem wypełnia salę słońcem i radością. Kiedy nauczyciel kocha swoją pracę, da się to rozpoznać przy pierwszej rozmowie. Interesuje mnie również czy pracownicy przedszkola są spójni w podejściu wychowawczym do dzieci.

Wybór przedszkola to zadanie, w które warto zainwestować czas. Dzieci już niedługo będą dorosłe, uczyńmy wszystko by były na to gotowe!